1. מלונות פתאל
  2. >
  3. חדשות מלונות פתאל
> רשת מלונות פתאל ממשיכה בהתרחבות באגן הים התיכון

רשת מלונות פתאל ממשיכה בהתרחבות באגן הים התיכון


מלון NYX לימסול שבאי קפריסין מכיל 189 חדרים המתפרסים על 13 קומות וממוקם במיקום אטרקטיבי מול הטיילת שבחוף הים ובאחד הרחובות המוכרים והידועים ביותר בעיר הכולל מרכזי בילוי שוקק חיים.
מלון NYX ESPERIA PALACEאתונה שביוון ממוקם בבניין בעל היסטוריה ארוכת שנים שעבר הסבה לבניין מודרני וכולל 212 חדרים מעוצבים המתפרסים על 10 קומות בלב העיר קרוב לכיכר סינטגמה המפורסמת.
מלונות אלה מצטרפים למגוון מלונות הרשת שכבר מארחים בהמון אהבה את הנופשים הרבים בקפריסין וביוון.


 
קרדיט צילום: Antonis Engrafou
קרדיט צילום: אורן אביבי


אוסף אמנות מלונות פתאל
 
רשת מלונות פתאל הפכה בשנים האחרונות לבעלת אוסף אמנות נרחב ומגוון באירופה ובארץ. היצירות במדיומים שונים וביניהם פיסול, ציור, צילום ומיצבים תלויי מקום, נרכשות לאוסף הרשת ומוצגות במלונות השונים בשטחים הציבוריים, כך שמלבד אורחי המלון גם מבקרים חיצוניים יכולים להיחשף ליצירות נבחרות של אמניות ואמנים פעילים בשדה האמנות העכשווית. 
האוסף נבנה בקפידה ובהדרגה ע"י איריס ברק, אוצרת האוסף, מתוך רלוונטיות למלונות השונים ברחבי הארץ והעולם, כך שניתן לראות בו כתמונה משלימה לצמיחת הרשת. במלונות NYX בישראל נבחרו יצירות המתכתבות עם אופיו האורבני והבועט של המותג, ואילו למלונות ה- Limited Edition Fattal של הרשת נבחרו לכל מלון יצירות תמטיות התומכות באופיו האינדיבידואלי של כל מלון.
ייחודיות האוסף באה לידי ביטוי ברכישת יצירות האמנות, הפקת קטלוג, סיורים מודרכים ובחירת אמנים ואמניות בתחילת דרכם לצד אמנים ואמניות מוכרים ומבוססים יותר שפעילים בשדה האמנות העכשווי והמקומי בכל אזור. כך, אוסף האמנות של רשת מלונות פתאל צומח באופן אורגני מזיהוי הקולות בשדה האמנות העכשווית ברחבי העולם עם מחויבות לאמנות הישראלית. פן נוסף המייחד את האוסף הוא במשקל הרב שניתן לייצוג הנשי, כשני שליש מכלל אמניות ואמני האוסף הינן אמניות. 
אוסף האמנות של פתאל מוצג ברחבי מלונות NYX נבחרים באירופה. בארץ, הודות לשיתוף הפעולה המתמשך בין רשת מלונות פתאל לאוסף דובי שיף, מהאוספים הפרטיים החשובים והגדולים בישראל אשר מתמקד בציור פיגורטיבי-ריאליסטי, יצירות נבחרות מאוסף דובי שיף מוצגות במלונות השונים, לצד יצירות מאוסף פתאל. כלל היצירות מוצגות ברחבי המלונות: כנען, בוטניקה, לאונרדו גורדון ביץ', NYX הרצליה, לאונרדו בוטיק ירושלים,  NYX ת"א, יו בוטיק כנרת, הרודס ת"א ורוטשילד 22.
 
מלון כנען
ברחבי המלון מוצגות יצירות אמנות עכשווית מקורית ומקומית, אשר נאצרו בקפידה על ידי אוצרת אוסף מלונות פתאל, איריס ברק, ושותפתה לפרויקט, יועצת האמנות ורד גדיש. ליקוט היצירות נעשה על ידן תוך התייחסות לרוח המקום יוצאת הדופן, מיקומו הגיאוגרפי וההיסטורי של המלון בעיר המרתקת והעתיקה צפת ומאופיו הייחודי של המלון. היצירות במנעד רחב של טכניקות וסוגי מדיה מגוונים. לצד יצירות העוסקות במלאכות יד עדינות כגון רקמה או חירור עמלני של נייר, יש יצירות מרובות שכבות צבע או גבס, אחרות בטכניקת קולאז' צילומי, תחריט, רישום עפרון או שמן על נייר לצד טקסטיל או פיסול בפורצלן. אמניות ואמני אוסף המלון: אביטל כנעני, אורן אליאב (אוסף שיף), בר כוכבא (כוכי) דוקוטרי (אוסף שיף), ג'ניפר אבסירה, חן שיש, חניתה אילן, טל ירושלמי, יגאל זמר (אוסף שיף) לארי אברמסון, ליאת אלבלינג, מאיה ארוך, מעיין אליקים, מריה כעביה, נירוונה דבאח (אוסף שיף), נעם קיש, סיטאר בלבן, סנדרה אורס, עופר ללוש (אוסף שיף), פריד אבו שקרה, קתרין טולקובסקי, רותי דה פריס, שגיא אזולאי, שי זילברמן ושרונה אליאסף.
 
 
מלון בוטניקה
הגנים הבהאיים הסמוכים למלון היוו את עיקר ההשראה לבחירת יצירות האמנות בו. ביצירות אלו בא לידי ביטוי הטבע על תצורותיו הרבות: פראי, מתורבת או שתול בהרמוניה מיסטית. הבוטניקה מהווה נדבך משמעותי בגנים הבהאיים, שם נודעות לה מלבד משמעויות אסתטיות גם משמעות רוחנית כמאפשרת גישה למקום הקדושה. בדומה לכך, גם יצירות האמנות הפזורות במלון מציעות התבוננות אסתטית בעולם הבוטניקה או מתייחסות לסמליותו הרוחנית.
אמניות ואמני התערוכה: אירית זוהר, בועז אהרונוביץ', גוני חרל"פ, גל מלניק, הדס לוי (אוסף שיף), הדר מיץ, הילה עמרם, ורד רוזן, חניתה אילן, יעל כפרי (אוסף שיף), ליאת לבני, מונטאן ורוזנבלום (אוסף שיף), מורן קליגר, משה גבעתי (אוסף שיף), נועה יפה, עוזי קצב (אוסף שיף) ורע בן דוד. 
 
לאונרדו גורדון ביץ'
על קירותיו הוורודים שבמלון תלויה תערוכה מקיפה ובה כ-200 יצירות נבחרות מאוסף דובי שיף שהוא מהאוספים הפרטיים החשובים והגדולים בישראל המתמקד בז'אנר הפיגורטיבי-ריאליסטי. האוסף אינו משתווה בגודלו ובאופיו לאף תצוגה במלון אחר בעולם, ובין היצירות ניתן לראות רכישות חדשות המוצגות לראשונה לציבור.
 
NYX  הרצליה
האמנות הפכה במהרה לאחד מהמרכיבים הדומיננטיים במלון תוך דגש ליצירת מכלול עבודות Site-specific (הצבה תלוית מקום) שנעשות במיוחד עבור חללי המלון, כך שהמלון הופך ליצירת אמנות בפני עצמו. כחלק מהמאמץ לנצל את המשאבים הקיימים ולשמור על ערכי הקיימות, נותרו במלון שתי מבואות מעליות ענקיות עשויות קיר זכוכית אדום בוהק. האוצרת איריס ברק בחרה להשאיר את החזיתות האדומות כבסיס נתון עבור האמנים אנה מירקין ו-KLONE שיוכלו להשתמש בהן כמצע ליצירותיהם ואלו אכן יצרו מיצבים מרהיבים המתפרשים על פני חמשת קומות המלון. בקומת הלובי מוצגות עבודותיו של האמן רועי אפרת, שילוב של הקרנת וידאו על גבי ציורי שמן על בד, וכן עבודתו של נועם בר – שני כסאות עשויים לוחות סקייטבורד, וצילומים של האמנית ג'ניפר אבסירה.
 
לאונרדו בוטיק ירושלים
במלון מוצגות מספר יצירות, שהמרכזית מביניהן מיצב תלוי מקום בשם 'קולוריזם', עשוי מחומרי ניקוי בצבעים שונים של האמן אביב גרינברג, אשר בזמנו היה בתחילת דרכו האמנותית מיד עם סיום לימודיו בשנקר והפך כיום לאחד האמנים הצעירים המוכרים בשדה המקומי. אמנים נוספים המוצגים בשטחים הציבוריים של המלון: שני דגן, גלי גורביץ', סיגלית לנדאו ונוספים. בנוסף, הודות לשיתוף הפעולה המתמשך בין רשת מלונות פתאל לאוסף דובי שיף, יצירותיהם של האמנים שפי בלייר ואיגור סקלצקי מוצגות גם הן ברחבי המלון. 
 
NYX ת"א 
לביזנס לאונג' של המלון הושאלו יצירות נבחרות מאוסף דובי שיף שברובן אינן יצירות קונבנציונליות לתצוגה בחלל ציבורי של בית מלון אשר עוררו תהודה רבה. היצירות המוצגות הן של האמנים: סמאח שחאדה, נטע הררי נבון, ואדים סטפנוב, שפי בלייר, איגור סקלצקי, Dome ומאיה גולד. 
 
 
יו בוטיק כנרת
ברחבי המלון מוצגות יצירות נבחרות מאוסף דובי שיף. היצירות השונות חושפות בפני המבקרים את פועלם של אמנים בולטים בשדה האמנות הישראלית ביניהם אמנים צעירים בראשית דרכם לצד אמנים מוכרים ומבוססים. היצירות נבחרו במיוחד לחללים השונים במלון על ידי אוצרת האוסף, ומוסיפות לחוויית האירוח הייחודית והמהנה. היצירות המוצגות הן של האמנים והאמניות: משה גבעתי, נעמה הרפז, דניאל סרחיו, רעות נוי דפנא, ניר מצליח ומרינה קסטנסיה. 
 
הרודס ת"א 
בלובי המלון מוצגים שני פסלים של האמן שי עיד אלוני, שלא ניתן להתעלם מגודלם ועוצמתם. פסלי העץ מגוף עבודתו 'נפילים' ניצבים אחד לצד השני כשומרי סף בלובי המלון. אלו דמויות הנתפסות כמעין הכלאה בין קופים, חייזרים, דמויות אדם או יצורים מיתולוגים, ומתפקדים כייצוג של קהילה בעלת זהות מטושטשת, המכליאה בין עבר, הווה ועתיד ושואבת את סממניה מתרבויות שונות.
רוטשילד 22
במלון מוצגות יצירותיו של האמן משה גבעתי אשר יצר בלב סצנת האמנות המקומית בארץ בשנות השישים, השבעים והשמונים ונטל חלק בתערוכות המוכרות כסימני דרך מהותיים בדרכה של האמנות הישראלית. תערוכת יחיד רחבת היקף של מיטב עבודותיו הוצגה במוזיאון תל אביב לאמנות בשנת 2006. 
 
 
אמנות במלונות פתאל באירופה
 
באירופה, ניתן לראות את האמנות במלונות NYX: מילאנו, פראג, מינכן, מדריד, מנהיים, וורשה ובילבאו. האמנות הפכה במהרה למרכיב דומיננטי ומזוהה עם מותג המלונות NYX. הדגש בכל מלון הוא שילוב פעולה בין האוצרת איריס ברק לאוצר מקומי ידוע ויצירת מכלול עבודות site-specific (הצבה תלוית מקום) שנעשות במיוחד עבור חללי המלון ע"י אמניות ואמנים עכשוויים מקומיים. המלון הופך ליצירת אמנות בפני עצמו ומוקד משיכה לשוחרי אמנות ותרבות עכשווית. מרכיב חשוב נוסף במרבית ממלונותNYX  הוא המחויבות לסצנת האמנות המקומית בארץ והחשיבות היתרה בהצגתה בחו"ל ולכן, כמעט בכל מלון NYX  באירופה ישנו קיר שמוקדש לאמנות ישראלית. יצירות אלו נרכשות ומהוות את הבסיס של אוסף פתאל. בנוסף, בחלק מהמלונות ישנו חלל ייעודי עבור הצגת אמנות מקומית מתחלפת אשר אוצרים אותו האוצרים המקומיים.
 
מלון  NYXמילאנו היה הראשון להיפתח באירופה והאמנות שבו נשקפת מכל פינה במלון. שיתוף פעולה של האוצרת איריס ברק עם צמד האוצרים המקומיים Question Mark הוליד יצירות בעלות אופי אורבני של מיטב אמני הרחוב בסביבת מילאנו. מהכניסה למלון בה ניצבים שני פסלי 'אדם וחוה' מוזהבים של האמנים Urbansolid, הפאטיו עם יצירותיהם של EAD CREW ויצירות מרהיבות נוספות. צילומיה של האמנית הישראלית אלה ברק מוצגים בדלפק הקבלה של המלון.
מלון NYX פראג על אופיו ההיסטורי מאכלס יצירות בולטות של אמנים מקומיים בשיתוף פעולה של האוצרת איריס ברק עם האוצרת המקומית Alexandra Karpuchina. הספוט המוקדש לאמנות ישראלית מוקדש ליצירתם של מרב קמל וחליל בלבין - צמד אמנים מבריק אשר זוכה להצלחה מסחררת בימים אלו. היצירה בעלת השם - ‘The Ghost Fart נראית כמו תבליט בו שזורים דימויים לא מפוענחים הנדמים כבעלי משמעו רוחנית, אך זאת למעשה אשליה כי היצירה עשויה למעשה כולה נייר טואלט. 
במלוןNYX  מינכן הוחלט על יצירת אמנות שתבדל את מבנה המלון מיתר המבנים באזור ע"י ציור קיר המתפרש על שתיים מהפאסדות של המבנה. בשיתוף פעולה עם האוצרים Aman Kultur ניתן לראות את יצירותיהן של האמניות הישראליות מורן קליגר וג'ניפר אבסירה בלובי המלון. 
במלוןNYX  מדריד האמנות עלתה מדרגה, והבריכה של המלון הפכה ליצירת אמנות עם אריחים מצוירים באסתטיקה המקומית הספרדית ע"י האמן Sergio Mora. האמנות ברחבי המלון מתכתבת עם האסתטיקה הספרדית במגוון אופנים כמו גם לחלקי המלון השונים. בשיתוף פעולה של האוצרת איריס ברק עם האוצר המקומי Urvanity, קיר האמנות הישראלית מוקדש ליצירותיהן של שיר מורן ושירי טרקו. 
במלוןNYX  ורשה האמנות נעשתה בשיתוף פעולה בין האוצרת איריס ברק לאוצר המקומיJacek Sosnowski מהאוצרים החשובים בוורשה אשר יאצור את הביתן הפולני בביאנלה הבאה בוונציה. שיתוף פעולה זה הוביל להגדרה מחודשת של הקשר בין מלונות מסחריים להצגת אמנות עכשווית ללא פשרות. המלון במהרה הפך למזוהה עם שבוע האמנות שנערך כל שנה בוורשה ונוסדה תוכנית רזידנסי Art Lives Here במסגרתה נבחרו אמנים על ידי וועדה שופטת המורכבת מאנשי מפתח בעולם האמנות. בסיום תקופת הרזידנסי של כל האמנים התכנסה הוועדה לבחור יצירה אחת אשר תירכש ע"י המלון ותוצג בו באופן קבע. על קיר האמנות הישראלי מוצגים תצלומיה של האמנית הדס סט.